Näitus „Inimlikkuse mõõt” toob vaatajani Juhan Kuusi 25 aasta jooksul valminud dokumentaalfotograafiat Lõuna-Aafrikast. Sotsiaalselt tundlik ja raske ning oma brutaalses aususes äärmiselt mõjuv väljapanek jääb Adamson-Ericu muuseumis avatuks veel tervelt 15. jaanuarini 2017.

„Tüdruk Kaplinnas” (1973). Foto: Juhan Kuus

„Tüdruk Kaplinnas” (1973). Foto: Juhan Kuus

Kõigest 17-aastase noorukina ajakirjanduses fotoreporteri tööd alustanud Juhan Kuusist kujunes tema 45 aasta pikkuse karjääri vältel üks Lõuna-Aafrika mõjukamaid ja radikaalsemaid fotograafe, kelle jäägitu pühendumise ja vahetu teravusega, kompromissitult sündmustega lähikontaktis võetud fotod leidsid tee maailma juhtivatesse pressiväljaannetesse, näitustele ja fotofestivalidele.

Kümnete tunnustuste seas on ta Lõuna-Aafrikas mitmel korral valitud aasta fotograafiks ning ainsa eesti päritolu fotograafina on teda lausa kahel korral pärjatud maailma pressifoto prestiižseima tunnustusega – World Press Photo auhinnaga 1978. ja 1992. aastal.

Oma kõigil loomeperioodidel kajastas Juhan Kuus tundliku pilguga väga teravalt ja jäägitult ausalt apartheidirežiimi kõige erinevamaid tahke, sellevastast võitlust ning olulisi persoone ja sündmusi, kujunedes nii Lõuna-Aafrika ajaloo pöördepunktide hindamatuks kroonikuks. Siiski ei piirdu ta parimad tööd vaid uudisfotograafiaga. Ennast ise eelkõige antropoloogiks-dokumentalistiks pidanud Kuusi fotod jutustavad ka sügavalt inimlikke lugusid Lõuna-Aafrika inimestest.

Näituse kuraatorid on Kristel Laur, Toomas Järvet ning Kersti Koll.

Lisainfot leiad Adamson-Ericu muuseumi kodulehelt.