15. septembril avatakse Tallinna Kunstihoones Mari Laanemetsa kureeritud näitus „Abstraktsioon kui avatud eksperiment”. Selle eesmärk on näidata, kuidas formaalsetele eksperimentidele rajatud kunstipraktika viib suhestumiseni ühiskondliku ruumiga, inimese enesemääratlusega keskkonnas, mis teda ümbritseb.

Sirje Runge „Tallinna kesklinna miljöö kujundamise võimalusi”, 1975. Repro: Eesti Arhitektuurimuuseum

Sirje Runge „Tallinna kesklinna miljöö kujundamise võimalusi”, 1975. Repro: Eesti Arhitektuurimuuseum

Sirje Runge meil lähemat tutvustamist küllap ei vaja, aga lisaks temale on esindatud ungarlanna Dóra Maureri, poolatari Zofia Kuliku ning hollandlanna Falke Pisano tööd. Näituse väljaöeldud eesmärk on mõtestada ümber laialt levinud abstraktse kunsti eneseküllasusest lähtuvat arusaama.

Erinevatest regioonidest ja ajastutest pärinevate kunstnike tegevus torkab silma oma avatuse, leidlikkuse ja mängulisusega, mis kutsub kaasa mõtlema. Reaalsuse radikaalse eituse asemel otsivad nad teid kunsti enesekehtestamiseks muutuste algatajana. Nende eesmärk – inimeste enesemääratlemine vabale loomingulisusele avatud ja kaasavas kogukonnas – on eriti oluline ajal, mil loovuse potentsiaali on kaaperdanud neoliberalistlik kultuuritööstus ning abstraktse vormikeele kodustanud korporatiivne disain.

15.septembril kell 14.00 teeb näitusel huvilistele tuuri kuraator Mari Laanemets.

Lisainfot leiad Tallinna Kunstihoone kodulehelt