Reedel, 31. mail avataval Eesti Kunstiakadeemia lõputööde näitusel TASE näeb enam kui 120 lõpetaja teost. Eksponeeritud on kõikide erialade magistri- ja lisaks paljud bakalaureusetööd.

EKA aatriumis olev BMW on osa kunstnik Tõnis Laursoni installatsioonist „Meenutusi tühjast ajast”. Foto: press

EKA aatriumis olev BMW on osa kunstnik Tõnis Laursoni installatsioonist „Meenutusi tühjast ajast”. Foto: press

Koostöös Eesti Kunstnike Liiduga kuulutatakse TASE’19 peanäituse avamisel välja noore kunstniku ja noore tarbekunstniku preemiad. Külalistele tutvustab näitust TASE kuraator ja EKA galerist Pire Sova. Avamise järelpidu võõrustab kunstiakadeemia uues õppehoones EKA raadio REKA.

TASE kuraatori Pire Sova sõnul võetakse EKAs lõputöid väga tõsiselt. „Võrreldes välisülikoolidega, kus olen käinud, paistab silma meie tudengite ambitsioonikus. Paljude lõputööde mastaabid on võrreldavad isikunäituse mahuga,” tunnustab Sova kunstiakadeemia tudengite töökust. „Näitus on vallutanud suure osa õppehoonest. See on kui avatud maja festival – külastajal on võimalus käia ruumides, mis on igapäevaselt avatud vaid EKAlastele,” kutsub Sova lisaks näitusele tutvuma ka EKA uue õppehoonega.

Näiteks leiab aatriumist vana BMW, mis on osa installatsioonist „Meenutusi tühjast ajast”, millega Eesti väikelinnast pärit kunstnik Tõnis Laurson tutvustab mõtteid, muresid ja unistusi, mis tema noorusajal tekkisid, kui ta bemmivendade seltsis aega veetis. Samuti tasub sammud seada trepikojast üles, kus saab vaadata kaasaegse kunsti tudengi Keiu Maasiku dokumentaalfilmi ja ruumiinstallatsiooni, millega uuritakse, kust pärineb meeste huvi relvade vastu. EKA galeriis lebab aga 9 joogamatti justkui algava tunni ootel. Mattidele on trükitud fraasid, mis pole inspireeritud budistlikust luulest, vaid finants- ja ettevõtluskeelest. Tegu on Kristel Raesaare installatsiooniga „Mindfulness For The Socially Agnostic Artist”, mis juhib tähelepanu sellele, kuidas rahamaailma spekulatiivne loogika kujundab kaasajal igapäevaelu. Näituse vältel saab osaleda performatiivsetel meditatsiooni-sessioonidel. Kunstiga on täidetud kõik viis Kunstiakadeemia maja korrust.

Festivali mahukas satelliitprogrammis saab kuulata avalikke lõputööde kaitsmisi, osaleda TASE’19 näitusetuuridel, vaadata tudengifilme TASE FILMil, kuulata valitud lõputööde lühiesitlusi TASE Liftikõnedel ning vaadata mitmepalgelisi tudengite isiku- ja grupinäituseid Hobusepea ja Draakoni galeriis, Metropoli galeriis, Narva kunstiresidentuuris ja mujal.

TASE programmiga saad tutvuda siin.

Külastajaid oodatakse töödega tutvuma kuni 16. juunini iga päev kell 12–18.

Facebooki pildil pressifoto Tõnis Laursoni installatsioonist „Meenutusi tühjast ajast”