Estonia kontserdisaalis tuleb 29. ja 30. novembril ettekandele loomingulise kollektiivi CLOE (Ove-Kuth Kadak, Einike Leppik, Carl-Robert Kagge) kontsert-etendus „Koridor”. Tegemist on projektiga, kus kasutatakse ühtaegu nii videot, muusikat, valgust kui ka tantsu ning mille audiovisuaalne kujundikeel loob maailma, milles kohtuvad reaalsus ja illusioon.

Pilk etenduse „Koridor” valmimisse. Foto: Carl-Robert Kagge

Pilk etenduse „Koridor” valmimisse. Foto: Carl-Robert Kagge

„Teose algimpulsid pärinevad Sartre’i ja Camus’ eksitentsialismist ja absurdismist. Inimeseks olemise kunst on mitmetahuline ja keeruline ning sisekaemusega saame tihti tegeleda alles siis, kui välised stiimulid on taandunud,” seletavad teose ajendeid etenduse heliloojad Einike Leppik ja Ove-Kuth Kadak.

„Kõige lihtsamad argihetked – vihmapiisad aknail, puuladvad tuules – annavad võimaluse nautida puhast visuaalset ilu, hinnata elu ja elusolemist. Sellise seisundi nimeks on „ambedo”. Need on ka hetked, mil avaneb võimalus tegeleda eluliste küsimuste esitamisega. Sartre’i romaanis „Iiveldus” leiab peategelane end trammis, analüüsimas trammipingi olemust. Pingsa keskendumise järel tekib tal mulje, nagu ta näeks esimest korda pinki ning kui kummaline konstruktsioon see on. Sellised vaimseid seisundid on ka meie lavastuse materjali aluseks,” lisavad Leppik ja Kadak.

Autorite sõnul hoidutakse stseenidele konkreetse tähenduse andmisest: „Usume, et liigne kirjeldamine lahustaks selle une ja ärkveloleku piiril oleva seisundi, kus tähendused muutuvad rikkalikumaks ning mõistuslik kaotab oma väärtuse. Seisundi, kus seosed ei ole otsesed ning rõhk on publiku hetkelisel tajul. Teose keskmes on kogemus ja protsess. „Koridor” on sõna otseses mõttes kulgemine ühest ruumi otsast teise. See kõlab küll ülimalt lihtsalt, aga selles on osake meie igaühe teekonnast inimesena. Teost on võimalik tõlgendada erinevat moodi ning konkreetne narratiiv tekibki alles publiku kujutluses.”

„Koridor” püüab ka Estonia kontserdisaali publikule natuke teisest küljest näidata, tuues esinejad neile lähemale. Publik on paigutatud kahele poole tribüünidele, muusikud ja lava paiknemas nende keskel. Kogejale pakutakse intiimsemat kontakti esitajatega kui muidu selles saalis tavapärane on.

„Viimastel aastatel on tavaliseks saanud, et multimeedia teoseid kantakse ette vanades industriaalhoonetes, luues dialoog meelelise kunsti ja groteskiga. Meie püüdlus on taastõlgendada olemasolev ja tuua seeläbi tähelepanu ka väärikale Estonia kontserdisaalile,” sõnavad Leppik ja Kadak.

Etendused toimuvad Estonia Kontserdisaalis 29. novembril kell 19 ning 30. novembril kell 15 ja 19.

Lisainfot leiad „Koridori” kodulehelt.