26. mail esineb Tallinnas Rock Cafes mustlaspunkansambel Gogol Bordello eesotsas karismaatilise laulja Eugene Hütziga. Ameerika bänd külastab Eestit esimest korda. Kontsert toimub „Gonzo Turbo Auto Pilot Tour” turnee raames.

„Pura Vida Conspiracy” kaanefoto

„Pura Vida Conspiracy” kaanefoto

Ansambli juhtfiguur, näitleja, DJ, helilooja ning väikestviisi ka luuletaja Eugene Hütz kirjeldab ekstsentrilist kollektiivi sääraselt: „Gogol Bordello on armastus! Armastus pidude, liialduse, erinevate muusikastiilide segamise ja teiste kultuuride vastu. See on üle ääre voolav ning alati suure portsu nakatava positiivsusega. Meie depressiivsuse ja allasurutud olekuga läbi tikitud ühiskonnas on selliseid bände vaja nagu ei kunagi varem. Piirid on armid planeedi näos. Meie seisame armastuse eest sinu vastu, armastuse eest meie vastu, armastuse eest kõigi vastu, kes peaks veel vabaks saama!”

Gogol Bordello on veetnud terve viimase kümnendi vabastades seda energiat oma peadpööritavate kontsertide kaudu ning on sellega välja teeninud tunnustuse, kui „kõige kuumem üle maailma tuuritav muusikakollektiiv New Yorgist” (Billboard) ning „maailma kõige lärmakam live-bänd” (Rolling Stone). Bändi pidev tuuritamine on viinud muusikuid praktiliselt igasse maakera nurka, andes neile võimaluse esineda ka selliste suurte festivalide nagu Roskilde, Rock am Ring, Coachella ja Lollapalooza põhilavadel. Gogol Bordello liikmed on tuuritanud ka Red Hot Chili Peppersi ja Madonnaga, esitades viimasega koos laval lugu „La isla Bonita / Lela Pala Tute”.

Eugene Hütz asutas Gogol Bordello New Yorgis 1999. aastal pärast Ukrainast lahkumist. Et hoida oma nägemust tõelisest rahvusvahelisest projektist, värbas ta eri vanusest, rassist ja kultuurist muusikuid, sealhulgas ka Etioopiast pärit bassimängija Thomas Gobena, Venemaalt pärit viiuldaja Sergey Ryabtsevi ja Ecuadori löökpillimängija Pedro Erazo-Segovia. „Minu jaoks on muusika viis, kuidas avastada inimvõimet,” rääkis Eugene ning lisas: „Ja see on ka minu põhiline huviorbiit elus – inimvõime. Igaüks teab, et meis kõigis on sees midagi sellist, mida me tegelikult ei kasuta. Kuidas me selle saame? Kuidas me selleni jõuame? Iga inimene teab, et meis on see miski aga ometi keegi ei tea, mis see täpselt on. Seega ühel hetkel ma ütlesin endale, et proovin selle välja uurida.”

Gogol Bordello bändi liikmed on kaasa teinud mitmetes filmides. Neist enimtuntud on „Kõik on valgustatud” („Everything Is Illuminated”), kus Eugene Hütz astub kaaspeaosatäitjana üles koos Elijah Woodiga. Filmi originaalmuusika sisaldab ka ansambli pala „Start Wearing Purple”. Samuti mäletavad paljud ka filmi „Wristcutters: A Love Story”, mille heliriba küllap liigutavamaks palaks Gogol Bordello „Through the Roof and Underground”.

Selle aasta suvel ilmus bändi juba kuues kauamängiv nimega „Pura Vida Conspiracy”, mis oli produtseeritud Andrew Schepsi poolt (U2, Adele, Linkin Park, Green Day, Metallica). Uue albumi jaoks on lugudemeister Hütz ammutanud innustust Ladina-Ameerika kultuurist – ta elas aastaid Brasiilias. „Eesmärgiks oli segada Balkani ja Ladina-Ameerika muusika, need kaks on üksteist avastanud ja lähevad täiesti pööraseks. Kandes endas korralikku kogust mustlaslikku, punki, dub– ja rokkmuusikat, saab küll palju tolmu üles keerutatud – nagu vanadel headel aegadel,” kommenteeris Hütz.

Pärast uue albumi ilmumist suundus Gogol Bordello uuele „Gonzo Turbo Auto Pilot Tour” maailmatuurile, mille raames külastab muusikakollektiiv esmakordselt ka Eestit.

Kontserdi piletiinfot kiika siit.