Ilmunud on urbanistide väljaande U uus number, mille teemaks on asjad ja nende kogud me muutuvas maailmas.

Michael Serres on öelnud: „Asi… stabiliseerib meie suhteid, aeglustab meie revolutsioonide kulgu. Keevalises paavianikarjas lahvatavad kogu aeg sotsiaalsed muutused… Just asjad on need, mis meie ajaloo aeglaseks teevad.” U18 koostamise aluseks oli see sama aegadeülene materjal ja materjali kogu – arhiiv, mida käesoleva numbri kaasautorid käsitlevad eri vaatepunktidest lähtudes, kohati nendest lähtekohtadest kaugele eemale triivides, sõnasse või pilti, kunsti või ruumi ümber tähendades.

Selles numbris kirjutab kunstiteadlane Kristina Jõekalda rahvusriigi raskustest arhitektuuri väärtustamisel, mille on sinna püstitanud kunagised võõrvõimud; U toimetajad Andra Aaloe ja Keiti Kljavin kirjutavad endiselt metafüüsilisena Tallinnas heljuvast EKA hoonest, millest pole järel ei vana ega uut; kirjandusteadlane Marin Laak annab intervjuu rahvusmälestiste digimisest ja digiarhiivi loomisest; näitusest „Ekspeditsioon Wunderlich: 11 sisearhitekti” räägivad kuraator Carl-Dag Lige ja professor Hannes Praks ning arhitekt Mikk Meelak esitab Twitteri säutsude põhjal koostatud Eesti emotsioonikaardi. Lisaks on taasavaldatud Indrek Grigori eneseküllast monoloogi ja kooskõlastatud kirjeldust kui kriitikažanre tutvustav arvustus Jevgeni Zolotko näitusest „Asjad” (2012) ning luulet kirjutab arhitekt Kaarel Künnap. Numbrit läbivad fotod Zolotko näitusest „Üks päev riigiarhiivi töötaja elust” (2011).

Trüki-U, mille esikaanel on fotojäädvustus skulptor Jevgeni Zolotko tolmuhallist installatsioonist „Üks päev riigiarhiivi töötaja elust”, leiab erilistest raamatupoodidest ja muuseumitest, ajakirja digiversiooni saab lugeda aadressilt www.urban.ee.