Üle Heli festival tuleb kolmandat korda. Nii on Tallinnas 26.–29. oktoobrini võimalus kohtuda heliüleste tasanditega ning selle aasta teemaks on „Heli ja ruum”.

Ninos Du Brasil. Foto: Marco Rapisarda

Ninos Du Brasil. Foto: Marco Rapisarda

Kavas on muusikat nüüdisklassikast klubielektroonikani: Ninos du Brasil (IT), Jimi Tenor (FI), Algorütmid, Fuck Yuo I Am A Robot (EE/UK), Jimmy Winkles (UK), Koray Tahiroglu (FI), Lafidki (Kambodža), Märt-Matis Lill, Robert Jürjendal ja Kaido Kirikmäe, kui nimetada mõned.

Reedel, 27. oktoobri õhtul toimub Mustpeade majas Üle Heli kontsertõhtu, kus peaesinejaks on Eesti Filharmoonia Kammerkoor, kelle esituses kõlavad uudisteosed Liisa Hirschilt ja Lauri-Dag Tüürilt, Märt-Matis Lille uus versioon segakoorile teosest „Hopi lugu neljast maailmast” ja Ülo Kriguli „Vesi ise”.

Laupäeval, 28.oktoobril leiab Von Glehni teatris unikaalse sündmusena aset Algorave Nõmmel. Algorave on liikumine, mis ühendab algoritmilise kunsti ja muusika viljelejaid üle maailma. Algorave’i esmakordsel Eesti kontserdil esinevad Benoit And The Mangelbrots Saksamaalt, Shelly Knotts Austraaliast, Jukka Kääriäinen ja Koray Tahiroglu Soomest, Eestist pärit Londonis resideeruv helikunstnik Alo Allik, Algorütmid ja teised.

Kahel õhtul, 27. ja 28. oktoobril on huvilistel võimalik kogeda Loewenschede tornis helikunstnike duo SSSS (Sten Saarits ja Sven Sosnitski) installatsiooni „Pool/Coil”. Sten Saarits ja Sven Sosnitski katsetavad heliruumide ja helivormidega, et leida kuulajaid proovile panevaid akustilisi kogemusi. SSSS on töötanud asukohaspetsiifiliste helidega, salvestades kõikvõimalikke foone ja helinähtuseid, et komponeerida uusi heliinstallatsioone.

Festivali klubiõhtud reedel 27. oktoobril klubis Laine ja laupäeval 28. oktoobril klubis Hall toovad publiku ette valiku kodu- ja välismaiseid laivesinejaid ja DJsid. Omamoodi üllatuseks on Jimi Tenori sooloesinemine klubis Laine. Festivali kunstilise juhi Aivar Tõnso soov on olnud juba ammu just sellist Tenorit siia tuua, kuna selline „mees nagu orkester” lähenemine tegi temast 90ndatel aastatel suure algustähega artisti. Varem on Jimi esinenud Tallinnas kas koos saateansambliga või külalisesinejana mõnes teises koosseisus.

Laupäeval, 28. oktoobril klubis Hall toimuva klubiõhtu peaesinejaks on Ninos du Brasil Itaaliast. Eksootilisi rütme elektroonikaga segav duo tutvustab oma uut albumit „Vida Eterna”. Samal õhtul astub lavale ka Kambodžast pärit elektronmuusik Lafidki ehk Saphy Vong, kes esitleb oma debüütalbumit „Chinabot”. Lisaks esitleb kohaliku leibeli Porridge Bullet all ilmuvat EP’d „Do The Diletantte” Bristoli muusik Jimmy Winkles ehk Jamie Slater, briti klubimuusika äärealade hästihoitud saladus. Õhtu kohalikest esinejatest tasub esile tõsta harva lavale sattuvat ja oma debüütalbumi ilmumisest „Compensator For The Accelerator” kümne aasta möödumist tähistavat elektroduot Fuck Yuo I Am A Robot.

Festivali lõpetab Müsteerium Kirimäe mõisas. Müsteerium on legendaarne läbi kahe kümnendi toimunud sündmustesari, mille eesmärgiks on olnud väljaspool ootuspäraseid raame asuvate kohtade kaudu kogeda muusikat ja heli uuel moel. Mitmesuguste psühhogeograafiliste seikluste kaudu on sari jõudnud nüüd Läänemaal asuva Kirimäe mõisani, mille veel avastamata ruumid võimaldavad luua kohaspetsiifilise installatiivse keskkonna, kus toimuvad ka mõned üllatusesinejatega kontserdid.

Üle Heli programmis on ka mitmeid väiksemaid vestlusringe ja seminare festivali teemafookuse ning algoritmilise muusika ja kunsti teemal. Lisaks leiab väljasalvestamisest huvitatutele aset sündmus Üle linna heli, mis on inspireeritud Tallinnas 2010. aastal toimunud Tuned City festivaliga seotud „Hear Tallinn With New Ears!” projektist ja jätkab heliliselt põnevate kohtade kaardistamist.

Lisainfot leiad siit.