Kumus avatakse 20. veebruaril Eha Komissarovi ja Kati Ilvese kureeritud näitus „Surm ja ilu. Gootika kaasaegses kunstis ja visuaalkultuuris”. Näitusel on üleval nii Eesti kui maailma mastaabis kõnekad kunstnikud, kes tegelevad foto- ja videoteoste, maalide ning kostüümide kaudu süngete teemadega, nagu surm, mutatsioon ja vägivald, ent esitlevad neid groteskselt esteetilises võtmes.

Mark Raidpere „Io” (1997). Foto: Eesti Kunstimuuseum

Mark Raidpere „Io” (1997). Foto: Eesti Kunstimuuseum

Väljapanekud varieeruvad stiliseeritud maailmalõpufantaasiatest (AES+F, Tobias Bernstrup) 1990ndate groteskihõngulise eesti moefoto (DeStudio) või ebamugava esteetikani (Toomas Volkmann, Ene-Liis Semper), jõudes puhtrealistliku või fiktiivse õõvani (Toomas Kalve, Anton Vill).
Näitusel on üleval ka maailmakuulus kunstnik Gottfried Helnwein, keda eksponeeritakse Eestis esimest korda. Helnwein ühendab oma fotodes ja maalides horror’it ning vägivalda glamuursete või popkultuuriga seotud narratiividega.

DeStudio, Ene-Liis Semperi ja Mark Raidpere teoseid võib lugeda eesti moe- ja reklaamfoto pinnal võrsunud kehakunsti klassikaks, mis on üle pika aja jälle näitusesaali jõudnud.

Tööd näitusel pole seotud gootikaga ainult visuaalselt – Helnweini lossis Iirimaal abiellusid Dita Von Teese ja Marilyn Manson ning Winny Puhh, kelle esinemiskostüümid ja lavaatribuutika näitusel väljas on, esindas Rick Owensi uut 2014. aasta kevadsuvist tervisegoodi (health goth – nagu goot, aga mustvalgetes tossudes) kollektsiooni moeetendusel Pariisis.

Näitus on avatud 20. veebruarist kuni 10. maini.

Kumu näitustekavaga tutvu siin.