Müürilehe kultuurikalender aprillis – ukraina avangardist aasta linnu vaatlusteni
Lugemisaeg 4 minKogu looduse ja ärkamise kõrval toob aprill meieni ka kõikvõimalikku kultuuri. Pealinna ja kaugemale – teatrit, etenduskunste, ukraina avangardi, kino ja kirjandust, linnuvaatlusi ning muidugi pidu (ja pillerkaart).
8. aprillil avatakse Kumus suurejooneline näitus „Futuromarennia. Ukraina ja avangard” (kuraatorid Olha Melnõk, Ihor Oksametnõi, Viktoria Velõtško). Mitmed eksponeeritud teosed on pärit muuseumidest, mis jätkavad tööd ka sõja ajal, Venemaa pidevate rünnakute all. Näitus loob aluse nii Lääne kui ka vene avangardi ajaloo kriitiliseks postkoloniaalseks ümberhindamiseks, tuues esile Ukraina kunstielu arvukaid eripärasid ja seoseid 20. sajandi esimeste kümnendite rahvusvahelise arenguga.
Peosari Helios naaseb 8. aprillil klubisse HALL, kuhu on kutsutud selleks korraks külla tõusev täht Londonist – mitmekülgne ja hedonistlik, ent läbinisti terviklik Tho. Kuulsa peosarja Spaced! residendina ennast Suurbritannia pealinnas karastanud diskor on esinenud viimaste aastate jooksul üle Euroopa nii klubides kui ka festivalidel. Boonuseks Heliose rahvas Pavliuk / Tanel / Arto.
Oma Kanuti Gildi SAALis etenduva uue lavastusega „Lucky Charm” on koreograaf Karolin Poska ühtlasi isehakanud antropoloog, kes uurib nälga üleloomulike jõudude järele. Mõnikord on elu päris hirmus ja inimesed teeksid mida iganes, et peidetud ohtusid vältida. Kas abi on kristallidest, astroloogiast, tarokaartidest või vanadest headest rahvauskumustest? Dramaturg Maret Tamme, laval Sveta Grigorjeva, Shion Yokoo-Ruttas ja Karolin Poska. Esietendus 10. aprillil.
DJ ja melomaan, saatejuht ja plaadipoodnik Kaarel Valter lahkus meie seast eelmise aasta veebruaris. Tänavu 28. veebruaril tähistanuks ta oma 36. sünnipäeva. Lisaks kõigele muule oli Kaarel ka kirglik fotograafiafänn ning alates 11. aprillist kutsuvadki Helmi Arrak, Johann 3000, Natalie Mets, Gregor Taul ja Ann Valter meid mälestusnäitusele „Seinast seina” galeriis ArtDepoo (Jahu 12, Tallinn), kus on väljas valik Kaarli tehtud fotosid.
Tõnis Veelmaa ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide 15. lend tulevad sel kevadel välja uue füüsilise teatri fantaasialavastusega „Sinilind”. Lavastus toetub Maurice Maeterlincki samanimelisele näidendile (1908), mille õnne ja iseenda otsimisega tegelevad teemad pole aegunud ka üle 100 aasta hiljem. Kuigi tegemist on muinasjutuga, pole tükk ainult lastele. „Sinilind” esietendub 12. aprillil kell 19 Eesti Rahva Muuseumis, järgmised etendused sealsamas 18. ja 19. aprillil.
14.–15. aprillil toimub Tartus Artur Alliksaare 100. sünniaastapäevale pühendatud konverents „Tuleb ingel ja puudutab vett”. Esimene konverentsipäev rullub lahti Eesti Kirjandusmuuseumis, teisel päeval saavad kirjandus- ja luulehuvilised kokku Tartu Ülikooli raamatukogus. Soliidsete esinejate ettekannetes vaadeldakse alliteratiivseid arhetüüpe, varjude poeetikat, tõlkimist ja tõlkimatust, müüte ja fakte, pühendusluulet jne.
„Kui keegi minu juurde tuleb ja ei vihka oma isa ja ema ja naist ja lapsi ja vendi ja õdesid ja veel pealegi iseenese elu, see ei saa olla minu jünger.” (Lk 14:26) 15. aprillil esietendub Draamateatris Juhan Ulfsaki lavastus „Teoreem”, mis põhineb Pier Paolo Pasolini samanimelisel jutustusel (1968). Pasolini teos radikaalsetest muutustest inimeses ja ühiskonnas jõuab Eesti teatrilavale esimest korda. Dramaturg Eero Epner, laval Liisa Saaremäel, Mari Abel, Marian Eplik, Teele Pärn, Jaan Rekkor ja Ursel Tilk.
28.–29. aprillini toimub – erandkorras Tallinnas, aadressil Paavli 7 – juba 8. korda Aprillikivi muusikafestival. Festival toob kuulajateni alternatiivmuusika esitajaid nii Eestist kui ka mujalt, žanriliselt on esindatud näiteks eksperimentaalrokk, hardcore, doom, EBM, fusion jazz, metal ja shoegaze, nimeliselt on laval Shelton San, EGGVN (MEX), Borm Bubu, Rats Will Feast (FIN), Pedigree, Tont, Phlox, Kumara, Truckthor ja Noir.
Eesti mudapealinna vallutab 28.–30 aprillini taas Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival. Rahvusvaheliste filmikülaliste ja kogu Haapsalu linna haarava meluga on HÕFF kujunenud teravaid kinoelamusi otsivate filmifännide kevadhooaja tippsündmuseks. Õõvalinateoste maratoni avab Winny Puhhi kontsert, näha saab kõikvõimalikke leebemaid ja kangemaid õudukaid, sh noorte eesti autorite žanrifilmide kassetti „Õudne Eesti”. Aga kavast ei puudu ka maailma halvim film!
Küll viimaks, aga kaugelt mitte ebaolulisena – lubage presenteerida, aasta lind 2023 on aul! Varakevadel kogunevad Väinamerele suured auliparved ja need on praamitekilt väga hästi vaadeldavad. Need, kes kuu alguses Hiiumaa praamile aasta linnu vaatlusretkele ei jõudnud, saavad seda õnneks teha veel 29. aprillil kell 10 Rohukülast ja/või 30. aprillil kell 17.30 Heltermaalt väljuval praamil. Vaatlusi juhatab Peter Lind.