Rõõmustagem esmalt muidugi juba selle üle, et suvi ära ei jää, ning väisakem selle raames juunikuus ka erinevaid kultuurseid sündmusi! Lisaks kunstisaalidele on nüüd lausa (poolenisti) lahti ju teatrid ja kinodki!

Stencibility festivali ajal ringi sõitev näitusebuss SLÄP!. Foto: Ruudu Rahumaru

Aga kõigepealt ikka kunstist. Kuni 20. juunini on Tartu Kunstimaja väikeses saalis avatud OSA kunstikollektiivi (Olga Makaronskaja, Sonya Isupova ja Anastassia Šarõmova) näitus „Kultuurikoodid”. Projekt põhineb kolme eri taustaga noore naise kultuurilisel kogemusel, erinevuste kõrval ühendab neid aga postsovetlik taust ning emakeel.

5. juunil on aga võimalik meenutada pööraseid 90ndaid, sest Noblessneris Adam von Krusensterni väljakul toimub ajaloofestival „Tähelepanu! 1991! Start!”. Huvilistel on võimalus osa võtta põnevatest ekskursioonidest, mis viivad kriminaalse Tallinna radadele, toovad valgusvihku üllatuslikud 90ndate arhitektuuriga hooned ning tutvustavad Tallinna 90ndate klubikultuurilugu. Enda oskusi saab proovile panna nostalgiamängudes, teritada mälu viktoriiniga „90ndad, mis ajasid segadusse”, toimub Kopli Couture’i moe-show, -täika jpm.  

Tartus jõuab kunst lausa tänavale, sest 10.–13. juunil toimub taas tänavakunstifestival Stencibility. 10. juunil avatakse peagi lammutamisele minevas endise Pattaya klubi hoones näitus „Peitus” (kuraator Kadri Lind, osalejad Multistab, Stina Leek, GUTFACE ja Ajuokse kollektiiv), mida saab külastada ainult Stencibility ajal. Lisaks tiirutab ringi Ajuokse x SLÄP!-i näitusebuss, saab osaleda kunstilaadal, tänavakunstituuridel jne.

Eriti hea uudisena olgu aga öeldud seegi, et juuni lõpus avatakse Võrus uus kaasaegse kunsti galerii Kanal, mille esimesele hooajale annab avapaugu Peeter Lauritsa näitus „Haljas kõnetraat”. Galerii seab end sisse vanas garaažikanalis, kuhu pääseb läbi loomemaja Liiva-ATE (Liiva 11a) uue stuudiopoe. Kanali eesmärk on tuua Võrru kaugemalt pärit, kuid mingil moel Lõuna-Eestiga seotud kunstnike graafikat, video- ja fotokunsti, et rikastada kohalikku kunstimaastikku ning pakkuda rohkem võimalusi kultuuri nautimiseks nii võrulastele kui ka teistele. Avamisüritus on planeeritud 25. juunile.

Johanna Kalmu kehastuslavastus „UITKEHA”. Foto: Kris Moor

Teatri- ja tantsumaailmast leiame juunikuus samuti väärt avastamist. Esiteks toimuvad Johanna Kalmu kehastuslavastuse „UITKEHA” järgmised etendused Sakala 3 proovisaalis 7., 8. ja 9. juunil algusega kell 18. Laval näeme Johanna Kalmu ennast, kes uurib oma vahenditega seda, et kui keel kui selline pärineb ümbritsevast maailmast, siis milline on väljendus, mis pärineb ennekõike kehast.

Kuid see pole tantsuküsimuses muidugi veel kõik, STL on tantsule pühendanud terve festivali! 2.–29. juunini toimubki Telliskivi Loomelinnakus Sõltumatu Tantsu Festival, mis annab tantsugurmaanidele viimaks võimaluse vaadata ära STLi kevadhooaja kõik uuslavastused, mis on juba pikka aega publikuga kohtumist oodanud. 3 esietendust, 15 etendust ja 2 arutelu toimuvad Loomelinnaku kolmes mängupaigas: Sõltumatu Tantsu Laval, Vabal Laval ja Telliskivi rohelises saalis. Uute koreograafide sarjas „PREMIERE” esietenduvad Ingrid Mugu „Põlemine” ja Allar Valge „Love me Tinder”, lisaks esitletakse Rene Kösteri ja Carmel Kösteri alternatiivmuusikali „veenus.me” ning Keithy Kuuspu „Läbi kukkumist”.

Eesti Noorsooteatris esietendub 5. juunil Mari-Liis Lille ja Priit Põldma dokumentaallavastus „Teises toas”, mis näitab, et vahel võivad kõige kallimad inimesed teha kõige rohkem haiget. Noortele (13+) ja täiskasvanutele suunatud lavastus on sündinud 37 intervjuu põhjal lähisuhtevägivalla ohvrite ja vägivallatsejatega. Pärast 9. juuni etendust kohtuvad vestlusringis eksperdid Kait Sinisalu ja Sass Henno.

Rubriigist „varia” toome aga teieni uudise, et Kalamaja muuseumi ja Pseudo Toursi rahvas on pannud kokku uue kahetunnise Kalamaja kunstituuri. Tegemist on lugudest ja kunstist läbipõimunud teekonnaga, mil nimeks „Kalamaja kunsti ja pajatuste uhhaa”. Esimene jalutuskäik toimub 10. juunil kell 18 algusega Kalamaja muuseumi eest.