Tartu rahu on tähistatud, aga Vabariigi aastapäevani on veel aega, vastlaliug ähvardab aga üldse kiduraks kujuneda. Mida pakub veebruar kultuurisõpradele?

Prokofjev ja Šostakovitš koos Aram Hatšhaturjaniga 1940. aastal Jerevanis. Foto: CC0

Prokofjev ja Šostakovitš koos Aram Hatšhaturjaniga 1940. aastal Jerevanis. Foto: CC0

Olukorras, kus ajalooliselt tuisu-, külma- ja lumekuukski nimetatud veebruaris traditsioonilisteks suusa- ja uisumaratonideks lund ja jääd napib, aga Sibulatee saunafESTi piletid juba läbi müüdud, jääb üle küsida, mida üldse aasta lühimal kuul oma eluga peale hakata!? Abikäe ulatab, nagu ikka, kultuur.

Kindlasti tasub veel kevade eel ette võtta vähemalt kaks korralikku tantsupidu! Ja nagu tellitult, tähistab kodukamara vanimaid peosarju, Beats From The Vault juba sel reedel, 7. veebruaril HALLis olulist sündmust. Nimelt toimub järjekorras sajas regulaarne Vault ning kahte peosaali, Krematooriumisse (techno body music, EBM, industrial, rhythmic noise) ja Kabelisse (cold wave, dark wave, dark ambient, post-punk, süntpopp jne) tulevad erineva tumedusastmega rütme laduma lausa 12 DJd, seal hulgas 4-got-10, Aivar Meos, fs jt.

Sellega veebruaripeod muidugi ei piirdu. Harilik sõbrapäeva date night on ajalugu, laenatud pealegi Ameerikast ja on viimane aeg trendid ümber hekseldada. Sõbrapäev on päev, kus ollakse sõpradega koos ja nauditakse tegevusi, ilma et keegi peaks end üksikuna tundma. Just sel päeval, 14. veebruaril astub Tallinna klubis 9/11 puldi taha selle üks rajaja ja resident-DJ Dr. Mauer ning plaanib sinna jääda suisa 15-tunniseks maratonsetiks.

Akadeemilisemate ja ühtlasi aktuaalsemate huvidega kodanikud seavad aga 13.–14. veebruaril sammud Tallinna Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudi konverentsile „Angry Times. Populism and Democracy Discontent”. Arutatakse mõistagi populismi tõusu asjaolusid, globaliseerumist ja ning (liberaal)demokraatia piire, aga mitte ainult! Paljude teiste rahvusvaheliste ja kodumaiste ekspertide seas astuvad üles Tõnu Viik, Mari-Liis Jakobson ja Rein Müllerson. Konverentsi töökeel on inglise keel ning osalemine on tasuta, ainult eelregistreerimine ongi tarvilik.

Ede Raadiku töö seeriast „Enesehool”, 2019

Ede Raadiku töö seeriast „Enesehool”, 2019

Kunstihuvilistele feministidele (või vastupidi) on hea uudis Tallinna Kunstihoonel, mille 2020. aasta peateemaks on 21. sajandi feminism. Veebruaris avatakse selle raames tervelt kaks näitust: 14.02. Tallinna Linnagaleriis (Harju 13) Ede RaadikuParim, kes sa kunagi oled” (Kuraator Corina L. Apostol) ning 20.02. Kunstihoone galeriis (Vabaduse Väljak 6) Laura KuuseArmas algoritm,” (Kuraator Niekolaas Johannes Lekkerkerk). Ede võtab fookusesse hooldus- ja kehapoliitika ning Laural on mõndagi rääkida tehnoloogia mõjust argielule. Mõlemad väljapanekud jäävad avatuks 29. märtsini.

Tartu Uus Teater toob esmakordselt 22. veebruaril lavale Ivar Põllu autorilavastuse „Anne lahkub Annelinnast”, milles on fookusesse tõstetud meie ühiskonna nähtamatud naised. Need, kes hoiavad ühiskonda töös ja aitavad meestel särada, jäädes ise tagaplaanile. Aga teisalt näeme siin ka „magalajarooni”, millesuguseid leidub igas suuremas linnas. Milles asuv korter oli kunagi uue ja parema elu sümbol. Aga nüüd…? Laval Maarja Mitt-Pichen ja Märt Avandi (Endla).

Klassikalise muusika entusiastide rõõmuks jõuab 20. veebruaril kell 19 Estonia kontserdisaalis kuulajateni sarja „Harmoonia” 4. kontsert, mil esitamisele tuleb 1) Sergei Prokofjevi Klaverikontsert nr 3 ning 2) Dmitri Šostakovitši Sümfoonia nr 10. Traditsioonilisel ERSO ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestri ühisel kontserdil astub solistina orkestri ette äsjase IX Eesti pianistide konkursi finalist Sven-Sander Šestakov, dirigent on Paul Mägi.