25. kuni 28. oktoobrini toimub heliüleste tasandite muusikafestival Üle Heli. Käesoleval aastal on festivali teemaks „vertikaalhorisont”, mis jätkab möödunud aastal alustatud heli ja ruumi temaatika käsitlemist aja ehk muutusi loovate sündmuste tasandil.

Flaty. Foto: press

Festivali avapäeval, 25. oktoobril tähistatakse endise MIMstuudio ruumides installatsiooni „Europa” avamise kaudu helikunstile keskenduva uue Resonart Stuudio sündi. Ka festivali järgnevatel päevadel avatud oleva heliinstallatsiooni uurimisobjektis on Jupiteri kaaslane Europa.

Samal õhtul toimub Kanuti Gildi SAALis festivali avakontsert „Eksperimendid horisondiga”, mis tähistab Üle Heli tegevuse algust leibelina, jätkates uuel moel Ulmeplaatide poolt eelmisel kümnendil alustatut. Leibeli esimesteks väljaanneteks on Ulmeplaatide arhiivimaterjalide põhjal loodud uudislooming ja järg kunagi ilmunud Veljo Tormise töötluste albumile „Laulu jäävuse seadus”. Kontsertõhtul esinevad nende albumitega seotud muusikud Tanel Paliale, Joel Tammik, Mihkel Tomberg, Holger Loodus, Juhan Vihterpal ja Aivar Tõnso, visuaalid loob Tencu. Sündmuse nimetus „Eksperimendid horisondiga” on viide Ulmeplaatide tegevust saatnud taotlusele avardada senikuuldud kõlamaastikku ja soovi tuua kauged tavatasandil kättesaamatud kohad kuulaja kujutlusulatusse.

Teise päeva sündmused on koondunud Erinevate Tubade Klubisse, kus õhtut alustav Borgese labürintlikust ajakäsitlusest inspireeritud installatiivne audiodraama „Hargnevate helide aed” avab meeled edasistele Üle Öö kontserdielamustele unenäolisest kulgemisest kuni öiste tantsurütmideni. Õhtu elava muusika osa juhatab sisse Andres Lõo ambient-plaadi „Unemana” esitluskontsert.

Edasi jätkub õhtu tõusvas tempos Itaaliast pärit Tommaso Pandolfi meloodiamassiividest tulvil sooloprojekti Furtherset saatel. Õhtu kulminatsiooniks on High Wolfi ja paljude teiste nimede all tuntust kogunud Maxime Primault oma uuema projektiga Black Zone Myth Chant, mida on kirjeldatud kui Sun Ra kohtumist DJ Screw’ga. Öö lõpetab kodumaine psy-ambient-techno-trad trio Oopus (Mari Meentalo, Johannes Ahun ja Aleksander Sprohgis).

Kolmanda päeva õhtul toimub ARSi projektiruumis kohtumine Üle Heli tänavuse partnerfestivaliga Nu Performance, kus osalevad Laivi oma performatiivse moeinstallatsiooniga „Mystifying Mundane” ja digitaalse heliga nii loomingulisel kui ka akadeemilisel tasandil tegelev George Stanciulescu ehk Blypken Rumeeniast.

Õhtu jätkub Üle Heli klubiööga Nāganagas, mis kulgeb trajektooril Kiiev–Tallinn–Peterburi. Nāganaga sõbralikus keskkonnas kohtuvad nende piirkondade värvikad klubielektroonikud ja tõestavad, et värsked tuuled võivad puhuda ka sealt, kust me neid pole harjunud ootama.

Peterburist pärit Flaty on avatud käekirjaga klubimuusikaprodutsent, kes on avaldanud muusikat artistinimede ja leibelite all nagu AEM Rhythm Cascade, Wrong Water, Dada Ques, Gost Zvuk, Udacha jne. Ukraina helikunstnik Nikolaienko on tuntud kui kvaliteetse ja hinnatud Muscut Recordsi eestvedaja. Samal õhtul toimub ka Galaktlani uue albumi „En Garde” esitluskontsert ja plaadimuusikat valivad Techstrada & Satiina ning Viktor „Ilmajaam” Vinogradov.

Pühapäeval pannakse kõlama Üle Heli ja Nu Performance’i ühised lõpuakordid Anija mõisas, kus leiab aset Müsteerium XX, sündmustesari, mis tähistab oma 20ndat aastat. Lavale astuvad juba eelnevatel päevadel esinenud Black Zone Myth Chant ja Nikolaienko alternatiivsete eeskavadega ning lisaks 6000 Miljööväärtuslikku Ala Vee All, Islandi päritolu Ruxpin ja Algorütmide liikme Mihkel Tombergi uus sooloprojekt Wondering O. Lisaks kontsertkavale ehitab Oliver Kulpsoo mõisa kunstituppa spetsiaalselt selleks õhtuks valgusinstallatsiooni.

Lisainfot leiad Üle Heli kodulehelt ja Facebookist.