Okupatsioonide muuseum avab teisipäeval, 16. mail kolmiknäituse „Rändelood – eile ja tänaˮ, kus kõneletakse lugusid inimestest, kes on rändetee ette võtnud vabatahtlikult või sunniviisiliselt.

Juutide immigratsioon Iisraeli 1947. aastal. Foto Wikimedia Commons

Juutide immigratsioon Iisraeli 1947. aastal. Foto Wikimedia Commons

Näituse avamise juhatab sisse kell 15 ingliskeelne arutelu „The Age of Migrationˮ, kus osalevad Riigikogu liige Yoko Alender, Rootsi suursaadik Eestis Anders Ljunggren, näituse „Rändajate portreed – pealkirjade tagant paistev Rootsiˮ fotograaf Alexander Mahmoud ning Eesti 2.0 tegevjuht Ede Tamkivi. Vestlust modereerib Krister Paris. Pärast näituse avamist linastub dokumentaalfilm „In the Trails of the Boat Refugeesˮ.

Näitus „Paadipõgenike jälgedesˮ tutvustab 2016. aastal Balti riikidest ning Rootsist pärit noorte projekti, mille käigus läbisid nad paadiga 1944. aasta põgenemistee Ventspilsist Gotlandile. Näitust täiendavad fotograaf David Holmerti jäädvustused Baltimaade põgenikest Läänemere suurimal saarel.

„Rändajate portreed – pealkirjade tagant paistev Rootsiˮ avab viimastel aastakümnetel Rootsi jõudnud põgenike elukäike ning näitus „Rändeloodˮ mõtestab rändepõhjuste ja -kogemuste mitmekesisust erinevate inimeste lugude kaudu.

„2015. aastal elas väljaspool oma sünnimaad 244 miljonit inimest. Kui tegu oleks ühe riigi kodanikega, siis oleks see Ameerika Ühendriikide järel suuruselt neljas riik maailmas.
Rändelood, mida näitusel näeme, avavad nii sunniviisiliste kui vabatahtlike rändajate lugusid Teisest maailmasõjast tänaseni. Ja annavad tunnistust, et olenemata päritolumaast, usust või nahavärvist, ei erine me üksteisest kuigivõrd,ˮ selgitas muuseumi näituste juht Sander Jürisson.

Näitus on Okupatsioonide muuseumis avatud 17. septembrini.