Mika Waltari selts Soomes kutsus eile, 19. märtsil 2014 toimunud aastakoosolekul seltsi auliikmeks Eesti tõlkija Piret Saluri.

Sellega soovib Mika Waltari selts tunnustada Piret Saluri tööd Soome ühe kuulsaima kirjaniku loomingu eesti keelde tõlkijana, aga tõsta ka laiemalt esile Piret Saluri tegevust soome kirjanduse eestkõnelejana Eestis.

Piret Saluri (s. 1943) on vahendanud eesti keelde aukartustäratavalt palju soome kirjandust, enam kui kolmekümne kirjaniku loomingut: lisaks Mika Waltarile ka Pentti Saarikoski, Olavi Paavolaise, Paavo Haavikko, Antti Tuuri ja paljude teiste teoseid, aga ka põhjanaabrite kultuuri ja ajalugu tutvustavat kirjavara nagu näiteks Kai Laitise „Soome kirjanduse ajaloo” ning Matti Klinge „Soome lühiajaloo”. Tema tõlkijameisterlikkust hinnatakse kõrgelt ehk nagu on kirjas Mika Waltari seltsi kodulehel: „Piret Saluri on suutnud tabada Waltari stiili kuni peensusteni: neis raamatuis räägib Mika Waltari meiega eesti keeles!”

Tõlkijatööle lisaks on Piret Saluri tegutsenud ka ajakirjanikuna. Aastail 1991‒1995 oli ta Helsingis Eesti saatkonna 1. sekretär, aastail 1995‒2002 Vabariigi Presidendi protokolliülem.

Piret Saluri on:

Soome Kirjanduse Seltsi liige 1987

Soome Tõlkijate ja Tõlkide Liidu liige 1988

Eesti Kirjanike Liidu liige 1990

Soome Kirjanike Liidu auliige 2010

Tunnustus:

Soome riiklik kirjanduse välistõlkija auhind 1987

Soome Lõvi rüütelkonna komandöriordeni kavaler 2001

Eesti Valgetähe neljanda klassi ordeni kavaler 2003

Erkki W. Ponkala auhind 2003

Eesti Kultuurkapitali tõlkepreemia 2010

Olavi Paavolaise medal 2012

Mika Waltari selts asutati 2000. aastal. Seltsil on rohkem kui 500 liiget nii Soomes kui ka välismaal. Nende seas on akadeemilise humanitaarharidusega inimesi, aga ka teiste erialade esindajaid, kes kõik tunnevad ja hindavad Mika Waltari loomingut. Selts soovib süvendada Soome ühe rahvusvaheliselt populaarseima kirjaniku loomingu tundmist Soomes ja mujalgi, korraldades kirjandusõhtuid, reise Mika Waltari jälgedes ning andes välja aastaraamatut „Illusioni”.