5. märtsist kuni 5. maini saab Tallinna Teletornis külastada moenäitust „Ideevorm” – ülevaatlikku foto- ja vorminäitust Eesti Kunstiakadeemia moedisaini- ja stilistikatudengite töödest, mis on valminud rahvusvaheliselt tunnustatud disaineri ja moekunstniku Marit Ilisoni juhendamisel eksperimentaalse vormiõpetuse raames.

Teletornis tulevad esmakordselt ühiselt esitlusele fotod ja vormid kolmel erineval kursusel valminud kostüümidest. Kursuse idee pakkus Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonnale välja moekunstnik Marit Ilison, et tudengid mõtleksid tavapärasest väljapoole ning eksperimenteeriksid ulmeliste vormidega, mida teistes moedisaini õppekava ainetes nii sageli teha ei saa.

„See on võimalus, kus tudengid saavad õpingute alguses esmakordselt teha midagi pöörast ja piirideta. Õppida, kuidas luua seoseid teiste valdkondadega ning tõlgendada oma mõtteid ruumiliselt. Tavaliselt tegeleb moedisainer kangaga, kuid selle kursuse eesmärgiks oli leida erinevaid võimalusi teistes materjalides ning vahel ka ennast ületada, et ebatavaline materjal endale allutada. Kõik tavapärased siluetid, eriti korsetid ja kleidid on sellel kursusel keelatud,” selgitab Ilison ülesande väljakutseid.

Esimeseks teemaks oli „Seelik”. Tudengid valmistasid valgest puuvillasest kangast seelikust inspireeritud tõlgendused, mis väljendasid mõnda kindlat ideed või kontseptsiooni. Teisel aastal teostus projekt koostöös paberifirmaga Antalis, kelle tellimusel ja toel valmis ettevõtte 20. sünnipäevaks 23-komplektiline kollektsioon „Ideevorm: Paber”. Kursuse töödest koostati ka fotokalender ja tudengite looming jõudis seeläbi maailmakuulsasse disainiajakirja Dezeen.com.

2013. aastal oli vormikursuse teemaks „Kratt” ja kostüümid valmistati mööblifirma Retlari annetatud vineerspooni tootejääkidest, mis on kasutatud materjalidest olnud kõige hapram ja seega raskemini käsitletav.

Kõigi kursuste osaks oli ka professionaalne moefoto pildistamine, mida teostas fotograaf Maiken Staak.

Ulmelistesse vormidesse rõivastatud olendid vaatavad avalikkusega tõtt esmakordselt Teletorni taevatasandil sel kevadel.

Näituse kuraator ja kursuse juhendaja Marit Ilison on käesoleval aastal pälvinud mitmeid olulisi rahvusvahelisi tunnustusi: Londoni moenädalal võitis Eesti ekspositsioon, milles olid esindatud ka tema tööd, peapreemia. Samuti valiti Marit projektiga „Magada tahaks” moemaailma olulisel konkursil „29th International Hyéres Fashion and Photography Festival” sadade kandidaatide seast 10 finalisti sekka.

​Ideevormide autorid:

Janar Juhkov
Kati Stimmer
Anna Babošina
Veronica Puhk
Anne Soo
Anni Kivisto
Teele Koel
Kerti Pahk
Kadri Veisner
Gerta Rosar
Anette Köngigsberg
Leelo-Mai Aunbaum
Maria Kahnwailer
Ruta Püvi
Kursuste idee ja juhendaja: Marit Ilison
Fotograaf: Maiken Staak
Näituse graafiline disain: Tuuli Aule
Pressikontakt ja kaaskorraldus: Solveig Jahnke

Marit Ilisoni tegemistel hoia käsi pulsil tema veebilehe vahendusel.