Laupäeval, 19. augustil on Eva Mustoneni näitus „Teemantmaja” Tartu Kunstimajas avatud viimast päeva. Sel puhul loevad kell 16 Eva Mustonen ja Maria Rõhu kunstimaja suures saalis ette dialoog/monoloogi „Teemantmaja” ning lisaks muid kunstniku samanimelise isikunäituse sisse, ette ja alla kirjutatud tekstikatkendeid.

Näituse „Teemantmaja” vaade. Foto: Eva Mustonen

Näituse „Teemantmaja” vaade. Foto: Eva Mustonen

Ettekanded moodustavad omalaadse näitusetööde tagamaid avava giidituuri, mis toimuks justkui paralleelnäitusel, kus tööd on asendatud tekstikehadega. Esitamisele tulevad ka erinevad versioonid näituse ärajäänud avakõnest. Üllatusesinejana astub näituse viimasel päeval üles näituse viimase tööna lisandunud „Tomboy Girl. LOL”, mis avatakse pidulikult näituse viimaseks tunniks.

Feministliku kunsti üks peamisi võtteid on olnud personaalse ja privaatse universaalseks muutmine ning justkui oma nõrkusest tugevuse tegemine. Eva Mustoneni näituse „Teemantmaja” keskseks teemaks on kodu ja selle mänguline ning kasutatud materjali loogikast lähtuv ümbermõtestamine. Kuigi visuaalselt sarnased, ei kujuta Mustoneni hullunud masinad meile sellist ohtu, nagu näiteks Mona Hatoumi teostes, vaid mõjuvad pigem absurdselt ja naljakalt. Vanast mööblist ja tekstiilist installatsioonid räägivad pigem hellusest ja huvitavast suhtest materjaliga kui ahistatusest ja kodus lõksus olemisest.

Eva on varasemalt oma loomingut iseloomustanud järgnevalt: „Minu teostel on mingid teemad, mis neile muret valmistavad. Neid on raske paigutada: ei see ega too, vaid mingi häiriv segu. Imelik on tunnistada, et nad üldse toimivad, et neil on oma hääl. Et nad üldse mõistavad rääkida! Nad on äärealade elanikud, täpselt nagu on ühiskonnaski normidest kõrvale kalduvaid inimesi. Süsteem pole lihtsalt võimeline neid nägema ning kui näebki, siis manab nad vaikimisega olematuks”

Eva Mustonen (s. 1986) õppis aastatel 2006–2010 Tartu Kõrgemas Kunstikoolis tekstiili erialal ning omandas 2010–2012 Göteborgi Ülikooli (HDK) tekstiilikunstniku magistrikraadi. Käesolevast sügisest asub ta õppima Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri ja installatsiooni magistrantuuris. Tema varasemad isikunäitused on toimunud Tartu Kunstimajas, galeriis Noorus, HOP galeriis ja Tartu Kunstimuuseumis. Lisaks on ta osalenud grupinäitustel Eestis, Rootsis ja Leedus. 2014. aasta loomingu eest omistati talle aasta noore tekstiilikunstniku preemia.

Ürituse leiad Facebookis siit.