Homme, 4. detsembril kell 19.00 ETV neljandas stuudios toimuva järjekorras 43. arhitektuuri välkloengu teemaks on „Arhitektuur läbi eetri”. Õhtu moderaatori arhitekt Andrus Kõresaare juhtimisel võetakse luubi alla monteeritud reaalsus tele-eetris ja mujal.

Kaader filmist „Algus” („Inception”)

Kaader filmist „Algus” („Inception”)

Andrus Kõresaar on KOKO arhitektid partner ja loovjuht aastast 2000, õppinud EKAs graafikat ja fotograafiat, Šveitsis animatsiooni. Kõresaar on osalenud muuhulgas projektide nagu EXPO2000 Eesti paviljon, Fahle maja, Tallinna Sünagoogi, Lennusadama taastamine ja Tallinna teletorni rekonstruktsiooni loomises. „Välkloengu kontekstis sukeldume teemasse moel, et räägime ruumist ja vormist eetris kui vahendatud kogemusest. Läbi eetri saadud kogemus ja mulje on erinev sellest, mida kogeks vaataja vahetult. Mõni loodav ettekujutus on mõeldudki jääma abstraktseks,” kirjeldab Kõresaar.

Välkloengud toovad ühele lavale kokku erinevate elualade esindajaid – sel korral on moderaator kutsunud esinema reisisaatejuhi, arendaja ja tudengi Rein Kilgi, Eesti e-residentsuse vaimse isa ja Euroopa aasta IT juhi 2014 Taavi Kotka, lennundusekspert Rein Porro, arhitekt Alvin Järvingu ja 2014 Grammy laureaadi dirigent Tõnu Kaljuste.

Telepilt on igapäevane vahend ruumi ja geograafia kirjeldamiseks. Sageli kipume telepilti rohkem uskuma kui reaalsust või sõpra, kes on ise kohal käinud. Telepilt manipuleerib ruumiga, lõikab seda kokku, eraldab vabalt sündmusi ja ruume ja tekitab tõlgendusi. Me vaatame täna uudiseid ja filme rahumeeli selliselt monteeritud tempos, mida 1990ndatel, mil MTV tuli välja sündmuseid hakkiva muusikavideode montaažiga, peeti sõgedaks ja närvihaigust tekitavaks. Meie peades tekib läbi eetri filtreeritud pildikatkete ikkagi idee ruumilisest situatsioonist, olgu see siis õitsev kõrbelinn Dubai või varemetes Ukraina. Mida maksab uskuda? Ja millisest ruumist on kokku monteeritud e-residendi kodu?

Eesti Arhitektuurikeskuse korraldatavate välkloengute eesmärk on kutsuda avalikkust kaasa mõtlema ja arvamust avaldama meid ümbritseva avaliku ruumi kujundamisel, tekitada arhitektuuriteemadel avalikku arutelu ja viia ühiskonda arusaamist, et arhitektuur on meie kõigi asi. Välkloengute raames tutvustavad erinevate elualade esindajad 9-minutilise ettekande jooksul oma seisukohti etteantud teemal, misjärel toimub avatud diskussioon esinejate ja kuulajate vahel. Arhitektuuri välkloengute korraldamist toetab Kultuurkapital.

Välkloengu otseülekannet saab jälgida ka veebis aadressil kultuur.err.ee.