19.–24. maini on Tartu sõna otseses mõttes heade mõtete päralt, sest toimub esimene mõtlemist populariseeriv DD Mõtlemisfestival.

Kuue päeva jooksul on võimalik Vilde tervisekohvikus, Feel Good Music Cafés ja Arhiivis kuulata põnevaid mõttevahetusi teemadel, mis ulatuvad tulevikutoidust mangistunud meediani. Festivali alapealkiri – „Kuidas luua tulevikku?” – annab aimu, mida alaüritustelt oodata.

Mõtlemisfestivali peakorraldaja Martin Noorkõivu sõnutsi täidab festival olulise lünga Tartu festivalimaastikul. „Mõtlemisfestivali on vaja selleks, et oleks üks nädal, mille jooksul pööraksime oma tähelepanu Tartule kui mõtlemispealinnale, kus õpivad, töötavad ja elavad koos tippteadlastest õppejõud, kultuuriinimesed, füüsikud ja tulevased arstid,” selgitab ta.

Programmi selgroo moodustavad DD Akadeemia vestlusõhtud, neile lisaks on huvilistel võimalik külastada Semiosalongi ja Ööülikooli loenguid. Festivali lõpetab aga laupäeval, 24. mail toimuv omalaadse formaadiga Mõtlemiskonverents, kus Eesti tuntuimate intellektuaalide ja publiku vahel on oodata orgaanilist mõttevahetust.

Festivali avaüritusel küsitakse, millistele küsimustele teadus ei vasta. Elame küll ajastul, mida ühe rohkem määrab tehnoloogia ülikiire areng, ometi pole meediast kusagile kadunud horoskoobid. Vastupidi, selgeltnägijate, tähetarkade ja soolapuhujate ennustusi võetakse üha tõsisemalt. Näib, nagu poleks teadusel kõige põletavamatele küsimustele vastuseid või on need liiga keerulised ja segased. Kuidas peaks teadus sellele väljakutsele reageerima? Mis tooks lihtinimese tagasi teadusliku maailmapildi rüppe? Kas seda on üldse vaja? Nendele küsimustel otsitakse vastuseid täna, 19. mail algusega kell 18.00 AHHAA lektooriumis, kui ristavad piigid skeptik Martin Vällik, teadlane Mart Noorma, astroloog Igor Mang ja bioloog Toomas Trapido. Nimekate esinejate väitlusele eelneb Teadusbussi etendus.

Sel aastal on võimalik osa saada teiste hulgas Marju Lauristini, Roomet Jakapi, Jüri Aarma, Lemmit Kaplinski, Anzori Barkalaja ja Mihhail Lotmani mõtetest. Väliskülalisena väisab festivali Columbia ülikooli professor Jenik Radon. Festivali meelelahutuslikuma osa moodustab mõttemängude turniir.

Kiika ka DD Mõtlemisfestivali lehele Facebookis.