Eelmisel nädalal toimus Venemaal Hantõ-Mansiiskis rahvusvaheline festival Päästa ja Hoida (Спасти и сохранить), kus Remek Meel võitis parima operaatori preemia loodusfilmiga „Eesti loodus: Alam-Pedja”. See on Meelel sama filmi eest teine sarnane tunnustus. Parima operaatori tiitel pärineb ka möödunudaastaselt Matsalu Loodusfilmide Festivalilt, kus film esilinastus.

Alam-Pedja looduskaitseala. Foto: Annika Juhkanson

Alam-Pedja looduskaitseala. Foto: Annika Juhkanson

Hantõ-Mansiiski festival on eesti filmidele varemgi edukas olnud. Möödunud aastal sai laureaadidiplomi Vassili Sarana film „Delta” (tootja Vesilind). Kolme aasta eest võitis Mati Küti „Taevalaul” (tootja Nukufilm) parima sotsiaalse filmi preemia.

Alam-Pedja on üks Eesti suurimaid looduskaitsealasid, kus voolavate jõgede kallastel on avarad luhad, haruldased lammimetsad ning jõgede vahel asuvad sood. Sealne loodus käib ürgses rütmis nagu on seda teinud viimastel aastatuhandetelgi ning inimmõju on selles ürglooduses just nii palju kui vaja, et säilitada suuri inimese kaasabil tekkinud kooslusi – lamminiite. Ometi asub läheduses Eesti suuruselt teine linn, kust üha rohkem ja rohkem inimesi liigub paatidega mööda jõgesid Alam-Pedjale ning ala piiravad ka suured maanteed, kus autode vool ei peatu iial. Alam-Pedja näol on tegu millegi ürgse ja puutumatuga, mis meenutab meile, kust oleme tulnud.