Kondase keskuses Viljandis on eelviimast nädalat avatud Kaido Rätsepa postkaartidest, maalidest ja kristliku Hea Sõnumi Vennaskonna kroonikatest koosnev näitus „Elu ja ülirohkesti”.

Repro: Kaido Rätsep „Loetud sekundid enne päästegranaadi plahvatust” (õli lõuendil, 2015)

Repro: Kaido Rätsep „Loetud sekundid enne päästegranaadi plahvatust” (õli lõuendil, 2015)

Kaido Rätsep esindab iseõppinud kunstnikuna meie kultuuris ühte või isegi enamat subkultuuri. Autsaider-kunsti uurimuses elulugude-vastaste kiuste tundub, et Kaido töid on ilma tema elulugu jälgimata pea võimatu vaadata ja mõista. Usku pöördunud (eks)punkar Kaido, ka Kaits 12 alustas kunsti tegemist juba Pärnu lasteaias Mai, kus korraldas rühmakaaslastele Moskva Kremli teemalise isikunäituse. Nooruki ja punkarina nägi tema täismaalitud laega tuba välja nagu ateljee, hiljem lisandus tuppa prügimäelt kokku kantud sodi ja muidu tervist kahjustavat kraami. Ta on öelnud, et toonaste punkaritena oldi metsikud – lauldes Pärnu punkbändis Shithead, kustus tal sageli pilt laval juba poole esinemise pealt. Tema narkosõltuvus ja läbikäimine vene „kantidega“ viis teda hiljem bändikaaslastega konfliktini. Pärast ema surma algas Kaido skvotterielu, kus ühel hetkel hakkasid isegi vanad semud-tuttavad temast ringiga mööda käima. „Parmuna“ kippus ka tema kunstianne tuhmuma.

Talent elustus, kui ta mõned aastad tagasi joomarlusest meelt parandas ja pühapäeviti, pärast kirikus käimist vennatütrel Marlenel külas käis. Viimane soovis pilti loomade perekonnast ja nii valmiski töö, kus jäneseemal on taignarull käes, jäneseisal silm sinine ja jänkulaps nutab. Marlene aga ei tahtnud kurba peret, vaid sellist, kus valitseks armastus! Järgmisel korral sai onu Kaido Marlenelt juba mustandid ning sellest sai alguse Kaido piltide sari „Elu-ja-ülirohkesti“, kus peategelaseks kujunes Piiblist inspireeritud Lõvikuningas. See Lõvikuningas on üdini positiivne ning ta ei ole kiskja – seega Superlõvi, kes ei tee väiksematele liiga ega söö neid ära. Samas on ta ka eetiline, väga kaastundlik, üllas võitja natuur. Läbi ja lõhki optimistlik, sümboolne Kristuse võrdkuju. Kõikvõimas Jumal on koos temaga.

Näitus jääb Kondase keskuses (Pikk 8, Viljandi) avatuks 26. märtsini.

Kondase keskuse kodulehe leiad siit.