Käes on viinakuu. Et mitte öelda kooljakuu. See tähendab kosjakuu. Porikuu. Roojakuu. Orjakuu. Jne.Oktoober on teadupoolest (juba aegade algusest!) olnud peaaegu sama kultuurne kui näiteks september.

Mudlumi värske romaan „Poola poisid”

Mudlumi värske romaan „Poola poisid”

Kooliaasta on veel värske, indu ja initsiatiivi jagub. Et pisutki aidata kallil lugejal mitmekesises kultuurivirvarris orienteeruda, ulatame ikka altruistlikult abikäe väikese valikuga eriti rangelt soovituslikest sündmustest. Head isu!

Esiteks tuleks kindlasti lugeda. Pimedad vihmased sügisõhtud ongi selleks kena aeg. Raamatu kõrvale sobib muidugi eriti hästi kakaotass ja kaunis pehme pleed, soovi korral võib tegevusest ka Instagrami vahendusel kauni fotoga teisigi teavitada. Aga mida lugeda, küsite? Raamatupoest tasuks esmalt kahtlemata soetada (või miks mitte väisata ka elukohajärgset raamatukogu?) Mudlumi värske romaan „Poola poisid” (Strata, 2019). Raamat räägib Poola poistest. Või äkki salaja ridade vahel hoopis ühest eesti (sub)kultuurifenomenist. Või siis ikkagi Poola poistest. aga igal juhul kohtame kauni kaane taga äärmiselt elavalt mudlumlikku detailirohket poeetikat. Sissejuhatuseks tasub pilk visata katkendile.

Kui raamat on loetud (või enne või pärast), tasub kindlasti külastada eestlase kultuuritemplit (see tähendab teatrit). Millal sa viitmati näiteks VAT Teatris käisid? Novat. Praegu mängitakse seal psühholoogilise teatri vallas Katariina Undi lavastatud Paul Zinderi „Kosmilisi saialilli”. Teine oluline teatrialane rõõmusõnum pärineb Tartu Uuel Teatrilt (kellele on kohane õnne soovida ka majaostu puhul!). Nimelt esietendub 19. oktoobril Renate Keerdi värske lavastus „Lävi”.

Marta Pulga dokfilm „Aasta täis draamat”. Kaader filmist

Marta Pulga dokfilm „Aasta täis draamat”. Kaader filmist

Filmihuvilistele toob oktoober erinevaid präänikuid. Näiteks moedokumentaalifestival MoeKunstiKino Tallinnas Sõpruses ning Tartus Elektriteatris vältab 3.–9. oktoobrini ning LGBT+ filmifestival Festheart Rakveres toimub 4.–6. oktoobrini. Ühtlasi esilinastub kuu lõpus Vallo Toomla portreefilm Marju Lepajõest („Marju lepajõe päevade sõnad”) ning Kinoteatri eksperimendi lõpp(?)tulemus, Marta Pulga dokfilm „Aasta täis draamat”.

Spordihuviliste rõõmuks esilinastub 4. oktoobril Oliver Lombi ja Madis Reimundi panus eesti dokfilmikunsti – legendaarset eesti jalgpallurit Konstantin Vassiljevit portreteeriv „Kastist väljas”. Film, mis seab kõnekalt kahtluse alla endiselt vägagi elujõulise müüdi rumalast sportlasest!

„Kastist väljas”. Kaader filmist

„Kastist väljas”. Kaader filmist

Akadeemiliselt teadmisjanustematele lugejatele soovitame aga tingimata väisata Eesti Seksuaaltervise Liidu 25. aastapäevale pühendatud konverentsi „Seksuaalsus ja religioon – ühisosa otsides”, mis kokku pandud koostöös Tartu Ülikooli usuteaduskonnaga.

Kui aga eelnevalt kirjeldatud kultuuriprogramm on juba hoolikalt läbi töötatud, aga ikka tahaks midagi teha, siis mine peole! Heliüleste tasandite festival Üle Heli toob 16.–20. oktoobrini piisavalt erinevat kraami, et meie kõigi akud täis laadida, pimedad sügisööd värvilisemaks maalida jne. Fookuses on festivalil seekord muide ruumiline heli ja heli ruumis, lineup on väärikas.