1.–3. juunini toimub Tallinnas Hobuveskis sisearhitektuuri sümpoosion SISU, kus teiste seas annavad loengu kurikuulsad prantsuse arhitektid Guillaume Aubry, Cyril Gauthier ja Yves Pasquet oma kolmepeale tehtud firmast Freaks Freearchitects.

Kolm arhitekti. Foto: Freaks Freearchitects

Kolm arhitekti. Foto: Freaks Freearchitects

Pariisi arhitektuurifirma Freaks Freearchitectsi visuaalselt tugev identideet rõhub mainstream’ile, mis kõnetab laiemat huvigruppi kui vaid suletud arhitektuurialane ringkond. Nad on jätnud endale vabaduse käsitleda arhitektuuri valupunkte mängleva ja humoorika kergusega, millega suhestub ka arhitektuurikaugem kuulajaskond ning mis kõnetab erinevate loominguliste distsipliinide esindajaid laiemalt. Provokatiivse, massist eristava imago tõttu on nad aga ilmselt kaotanud ka mitmeid tööpakkumisi ning võimalusi kaasa rääkida asises ja „tõsiseltvõetavas” arhitektuurimaailmas.

Freaksi arhitektid mitte ainult ei projekteeri hooneid, vaid jäädvustavad ja taasloovad enda disainitud hoonete kujutisi fotode ja filmidena. Guillaume Aubry, Cyril Gauthier ja Yves Pasquet on Prantsuse päritoluga karismaatilised noored arhitektid. Kolmik võtab osa suurejoonelistest arhitektuurivõistustest, disainib nii kultuurilise väärtusega avalikke hooneid, kunstimuuseume kui ka eramuid. Kuid mitte vähem oluliseks osaks nende praktikast on arhitektuuriga eksperimenteerimine. Oluline koht nende praktikas on installatsioonidel, perfomance’itel, stsenograafial ning arhitektuuri representatsioonil fotograafias ja filmis. Trio fookuses on arhitektuuri kuvand filmiklassikas, peavoolumeedias ja reklaamidel. Nad ei püüa aga igas taasloodud kujutises tõde otsida, vaid kasutavad fotograafiat ja filmi fiktiivsete narratiivide loomiseks. Kolmik reageerib mänguliselt, kuid küüniliselt arhitektuuri ja arhitektide ülemaailmsele idealiseerivale kuvandile ja kujutamisele. Tulemuseks on irooniline lavastatud fotoseeria murdvargusest nende endi projekteeritud eramus, tabavalt stiilne lühifilm Le Corbusier’ moodulelamus või videodokumentatsioon mõnest nende avalikus ruumis ellu viidud kunstiprojektist.

Tihtipeale on Freakside kunstiprojekte eksponeeritud ka nende endi disainitud hoonetes. Ei ole just palju arhitekte, kes disainivad hoone, taasloovad hoone fotograafilise kujutise, mida omakorda eksponeeritakse just nendes samades ruumides. Nähtus, kus arhitektist saab hoone looja, tõlgendaja ning kasutaja.

Mis oleks arhitektuur ilma selle representatsioonita? Mis muu katavad värskelt avatud Veneetsia biennaali seinu ja lugematu arv arhitektuurikataloogide lehekülgi kui mitte hoonete idealiseeritud video- ja fotokujutised. Arhitektuur võlgneb oma globaalse kuvandi jäägitult kaamerapõhisele meediumile ning selle n-ö „dokumenteerimisele”. Foto ja video on veenvalt efektsed, kuid manipuleeritavad meediumid. Miks me ometi kõike, mida näeme, nii tõsiselt ja tõepähe võtame?

Möödunud märtsis Budapesti Arhitektuurifilmipäevadel käis Freakside nime ümber selline ärev sumin, et tookord ei julgenud ma tunnistadagi, et ma tüüpide tegevusega mitte kuidagi kursis ei ole. See viga sai parandatud ning olen kindel, et täpselt midagi nii värsket võiks Tallinnas Sisearhitektuuri sümpoosionil SISU näha saada!

Freaks Freearchitectside loeng toimub reedel, 3. juunil kell 18 Hobuveskis (Lai 47, Tallinn).
Vaata SISU kogu programmi siit.