Tallinnas Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses toimub 23.–24. aprillil rahvusvaheline ratsionalistide konverents, kus arutatakse loengute ja paneeldiskussioonidega kaasaegse maailma väljakutsete ja probleemide üle ratsionaalsest maailmavaatest lähtudes. Põimitakse teaduslik suhtumine ja inimlik käitumine, mis on vaba religioonist, dogmast ja isehakanud autoriteetidest.

Konverentsil astub üles ka Bangladeshist pärit Taslima Nasrin, kes on elanud alates 1994. aastast eksiilis oma islamikriitiliste kirjutiste eest saadud surmaähvarduste tõttu. Foto: Claude Truong-Ngoc (CC by 3.0)

Konverentsil astub üles ka Bangladeshist pärit Taslima Nasrin, kes on elanud alates 1994. aastast eksiilis oma islamikriitiliste kirjutiste eest saadud surmaähvarduste tõttu. Foto: Claude Truong-Ngoc (CC by 3.0)

Esinejateks on külalised üle maailma eri elualadelt. Iraani päritolu Maryam Namazie võitleb inimõiguste eest, on eks-moslemite nõukogu kõneisik. Susan Blackmore on briti psühholoogiateadlane, kes alustas oma karjääri paranormaalsete nähtuste uurimisega, kuid hiljem on keskendunud teadvuse saladuste lahendamisele. Robert Eagle on briti filmitegija, kelle dokumentalistika on heitnud valgust gurude saladustesse ja selgitanud paranormaalseid nähtusi. Sanal Edamaruku, kes on konverentsi kokkukutsuja, on india päritolu pagulane Soomes, kuna kodumaal ootab teda katoliku kiriku esitatud süüdistus ühele „imele” ratsionaalse seletuse pakkumise eest. Euroopa Parlamendi Sahharovi preemia laureaat Taslima Nasrin on luuletaja, esseist, sekulaarne humanist ja feminist, kes pages surmaähvardusel kodumaalt Bangladeshist moslemiäärmusluse eest.

Üks konverentsi peateemadest on blasfeemia ehk jumalapilge, pühaduseteotus, mis nii mõneski riigis, sh Soomes on siiamaani karistatav tegu, ja apostaas ehk usust taganemine, mis on samuti teatud riikides surmaga karistatav tegu. Konverentsil tuleb veel juttu mõtte- ja väljendusvabadusest, vabadusest religioonist, vähemuste, pagulaste, naiste ja laste inimõigustest, teaduslikust käsitlusest, skeptikast, humanismist, sekularismist, ratsionalismist ning filosoofiast.

Registreeru konverentsile siin ning sündmuse leiad Facebookis siit.