Müürileht

Müürileht on Eesti nüüdiskultuuri ja kaasaegseid mõttevoole kajastav väljaanne, mis ilmub igakuiselt tiraažiga 4500 eksemplari.

  Maailm

  Paul Kuimet, „Nimeta #1" seeriast „In Vicinity", 2008–2009

  Talveune geopoliitika. Kliimasõjad on juba alanud

  Kirjanik ja akadeemik McKenzie Wark kirjutab Berliini beinnaali kataloogis ja KKEKi uudiskirjas sellest, et kliima on hakanud muutuma kiiremini kui ajalugu ning selle asemel, et keskkonnamuutuste eest modernsetesse punkritesse peituda, peaksime leidma viise, kuidas säilitada ja taastada oma planeedi elukõlblikkust.

  Sügistuul on kandnud vana puu tüvele päästeveste, mida võib kõikjal rannikualadel siin-seal kohata. Paksult oranžide vestide alla mattunud orgu nimetatakse saarel rahvasuus päästevestisurnuaiaks.

  Saar kahe maailma vahel

  Müürilehe fotograaf Priit Mürk külastas novembris Kreekale kuuluvat Lesbose saart ning seal asuvaid Moria ja Kara Tepe põgenikelaagreid. Reisi järel valminud fotoreportaaž toob meieni hetki sealsest eluolust ning saarel valitsevatest meeleoludest.

  Illustratsioon: Vahram Muradyan

  Rohkem julgeolekut ≠ julge olek

  Suletud ühiskondadele omane hirmukultuur on pärast 11. septembri terrorirünnakuid järjest rohkem läänemaailma liidrite otsuseid mõjutanud. Korduste ja paljundamiste kaudu liigub hirm ühelt elualalt teisele, suurendades nõudlust julgeoleku järele, kuni peaaegu kõiki poliitikavaldkondi vaadeldakse läbi julgeolekuprisma.

  Rõivabränd H&M kaubastab Läänes feministlikke väärtuseid, kuid ekspluateerib Indias ja Kambodžas naisi, kes neidsamu trendirõivaid kokku õmblevad. Foto: kuvatõmmis H&Mi sügiskollektsiooni kampaaniast

  Võltsfeministlik H&M ekspluateerib oma tootjatehaste töölisi

  Rootsi rõivafirma H&M lansseeris hiljuti oma tänavuse sügiskollektsiooni reklaamklipi, kus kujutatakse brändile ebaomaselt mitmesuguste kehadega naisi enesekindlalt kaamerasse vaatamas. Samal ajal saab põhiliselt naissoost tööjõud, kes neidsamu riideid Indias ja Kambodžas kokku õmbleb, miinimumpalka ülikehvades tingimustes töötamise eest, kirjutab Broadly.

  Üle Poola on toimunud juba mitu abordikeelu vastast protesti. Pildil kogunemine möödunud nädalavahetusel Torunis. Foto: Małgorzata Replińska

  Poolas protestitakse abortide keelustamise vastu

  Katoliiklik Poola on ainus Ida-Euroopa riik, kus naiste õigus abordile on rangelt piiratud – see on lubatud vaid äärmuslikel põhjustel nagu rasedus vägistamise või intsesti tagajärjel või siis, kui naise või areneva loote elu on ohus. Praegu kaalub parlament abordi täielikku kriminaliseerimist. Täna, 3. oktoobril protestivad kümned tuhanded inimesed üle Poola ja teisteski riikides abordikeelu vastu.

  Inuiti lauljanna Tanya Tagaq. Foto: Wikimedia Commons

  Inuittide rahvuslik ärkamisaeg

  Tartu Ülikooli etnoloogia, folkloristika ja rakendusantropoloogia magistrant ning kultuuritöötaja Ilona Piirimägi kirjutab, kuidas ta sattus Kanadas revolutsiooniliste sündmuste pöörisesse, kui riigi põhjaosa põlisrahvas inuitid hakkasid protestima oma kultuuri kaubastamise vastu alkoholitööstuses ja mujal.